חדשות ועדכונים

פונדקאות בארה"ב, קנדה ומקסיקו – איפה זה חוקי והאם זה משתלם?

23 בפברואר 2017

פונדקאות בארה"ב:

ארצות הברית הינה אחת הארצות המערביות הבודדות המתירה פונדקאות מסחרית. בעוד שהחוקים הרלוונטיים שונים ממדינה למדינה במרבית המקומות הם מגנים הן על ההורים המיועדים וילדיהם והן על האימהות הפונדקאיות ומקלים על תהליך הוצאת האישורים הנדרשים בכדי שההורים החדשים יוכלו לקחת את ילדיהם לארצם. בנוסף, התהליך מתבצע לפי הסטנדרטים הרפואיים הגבוהים ביותר. מנגד, פונדקאות בארה"ב כרוכה בעלויות גבוהות בהרבה ממקומות אחרים, כאשר הסכום שההורים המיועדים יידרשו לשלם יכול להגיע עד 150 אלף דולר ואף יותר. המחיר מורכב הן מהתשלום לפונדקאית והשירותים הרפואיים והן מהוצאות הקשורות לטיסות, ושהייה במדינה. המרחק הניכר והבדלי השעות עשויים אף להקשות על תקשורת סדירה עם הפונדקאית והמומחים בארה"ב.  פרט לכך, זמני ההמתנה להורים מיועדים נמצאים בזמן האחרון במגמת עלייה.

פונדקאות בקנדה:

חוק הקנדי משנת 2004 שעוסק בטיפולי פוריות (The Assisted Human Reproduction Act)  אוסר על תשלומים עבור תרומת זרע, תרומת ביצית או שירותי פונדקאות. פונדקאות בקנדה מותרת רק כאשר הפונדקאית פועלת ממניעים אלטרואיסטיים.

פונדקאות במקסיקו:

בעבר הייתה פונדקאות חוקית במדינת טבסקו, אך בינואר 2016 נכנס לתוקף חוק חדש אשר קבע כי שירותי פונדקאות במקסיקו יהיו נגישים רק לזוגות הטרוסקסואליים נשואים בגילאי 25-40 בעלי אזרחות מקסיקנית, בכפוף לאישור רפואי שהם אינם מסוגלים להביא ילדים. שירותי פונדקאות לאזרחי מדינות אחרות אינם חוקיים.

החוק כבר הוביל לבעיות משפטיות להורים שהחלו את התהליך לפני שנחקק. ב-17 לפברואר 2017 דיווח ישראל היום על 3 אבות יחידנים מישראל ה"תקועים" מזה מספר חודשים במקסיקו יחד עם ילדיהם שנולדו במדינת טבסקו לאם פונדקאית, מאחר והרשויות במקסיקו מסרבות להעניק להם תעודות לידה. כתוצאה מכך, לא יכולים ההורים להוציא את הילדים מהמדינה. לדבריהם, הדבר גם מונע מהתינוקות גישה לשירותי הרפואה במקסיקו.

יש לציין כי שלושת האבות חתמו על ההסכמים הנדרשים ב-2015, לפני כניסת החוק האוסר פונדקאות לזרים לתוקף, וכי בית המשפט במקסיקו אף פסק כי הורים מיועדים שכבר החלו את התהליך יוכלו לסיים אותו. ישראל, מצידה, הכירה בכך ששלושת התינוקות הינם ילדיהם הביולוגיים של שלושת האבות, אזרחה אותם ותנפיק להם דרכונים, אך, כאמור, אלו עשויים לא להספיק בכדי להוציא את הילדים ממקסיקו.

All rights reserved 2022 © Manor Medic

עמוד הבית הרופאים שלנו הצוות מרכז ההפריה ובית היולדות חדשות המלצות תרומת ביצית הכל על פונדקאות יתרונות מימון הפונדקאיות שלנו צור קשר
Call Now Buttonצור קשר Call Now Buttonשלח הודעה